Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka

Mistrovství světa třídy Tornado

Mistrovství světa na katamaránu Tornádo se v Řecku ve dnech 28.8.-5.9.2017 zúčastnilo 23 posádek z deseti zemí - (AUS, BUL, CZE, ESP, GBR, GER, GRE, ITA, NZL, POL). Rozjížďky byly startovány v zálivu středozemního moře před historickým městem Thessaloniki, o organizaci se skvěle postaral místní klub.

Zvolená lokalita slibovala teplé, slunečné počasí, stálý střední vítr, moře bez větších vln. Českou flotilu reprezentovala posádka CZE 62 – Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová a na lodi POL 600 – Dominika Haltmarová, která pomohla na kosatce polskému kormidelníkovi Zbigniewu Piekarskému. Odjelo se celkem devět z deseti plánovaných rozjížděk s jedním škrtem a jedna tréninková rozjížďka. A jak to dopadlo? Pro naší posádku velice dobře. Celkové 7. místo a titul Mistrů světa v kategorii mix.

Průběh mistrovství popisuje kormidelník Zdeněk Pavliš:

Před světovým šampionátem jsme se s bratrem ve stejné lokalitě zúčastnili řeckého mistrovství, odjeli tři rozjížďky a s dojezdy 3, 5, 9 se ujistili, že loď máme dobře nastavenou. Před závodem jsme s Míšou trénovali další dva dny společně s ostatními zúčastněnými týmy a startovali v oficiální tréninkové rozjížďce, ve které jsme obsadili slibné 6. místo. Závod mistrovství světa jsme zahájili po výborném startu a ve stálém slabším větru 5. místem. Při druhém startu prvního dne nám taktika jízdy středem nevyšla, levá strana startovního pole získala velký náskok. Špatně rozjetou rozjížďku se nám podařilo postupně sjet a nakonec jsme brali pro nás cenné 10. místo. Ukázalo se, že v odpoledním větru to pojede pouze v levé části rozlehlé zátoky. To platilo i v dalších dvou dnech. Vítr postupně sílil a dosti pulsoval. Začaly se tvořit krátké vlny, které se nám při dlouhých stoupačkách nedařilo optimálně projíždět. Starty se vedly, přišly však technické problémy s výtahem genakeru. Nejprve se nám výtah zaklínil do úchytu vantů na stěžni, Míša se nadřela a manévry u bojek byly pomalé. Dojezdy 11. a 11. ve druhém dnu byly odrazem této situace. Třetí den ráno jsme problém s výtahem odstranili a preventivně jsme vyměnili i výtah předního lemu genakru. To byla ale chyba. Použité lano ve spinlocku prokluzovalo a museli jsme improvizovat. Výtah jsme zasekávali do záseku na palubě, který ale obrovské zatížení nevydržel a rozlomil se. Nakonec jsme museli výtah omotávat kolem torza záseku a držet v ruce. K tomu se nám utrhla přední hrazda na pravoboku. Rozjížďky toho dne byly ztraceny a šlo nám pouze o dojetí v limitu. Dojezdy 14. a 19. pro nás znamenaly propad v pořadí do druhé desítky a v boji v kategorii mix pokles na čtvrté místo. Rezervní den jsme využili k regeneraci a opravě lodi. Na poslední dva dny mistrovství se podmínky změnily. Vítr se otočil a zesílil. Hodně směrově přeskakoval, tvořily se poryvy. Vlny nešly z moře, podmínky celkově dosti divoké. To nám vyhovovalo. Dokázali jsme se v poli zorientovat a i defekty naštěstí žádné nebyly. Loď nám jela a my se 9. a 4. místem čtvrtého závodního dne dostali zpět do popředí a získali možnost bojovat o titul. Naopak podmínky nevyhovovaly polsko/české posádce, kormidelník navíc onemocněl a s dojezdy ve druhé desítce spolu s převrácením a nedojetím znamenaly pro zatím skvěle jedoucí dvojici pád a odstup z boje o některou z medailí. Poslední den přišla větrná loterie. Komise dlouho nedokázala postavit trať, časově se stihla pouze jedna rozjížďka. Do té jsme nastupovali s dvoubodovým náskokem před ostatními čtyřmi pronásledovateli. Závod byl odstartován až po dvou dlouhých hodinách čekání a čtyřech nezdařených pokusech. My jsme dobře odstartovali, ale při první stoupačce jsme nemohli najít správný rytmus a postupně se propadali v pořadí. Do dalšího kola jsme točili kolem 15. místa a sen o dobrém umístění se rozplýval. V dalším průběhu rozjížďky nám přišla na pomoc štěstěna. Každá změna podmínek přicházela nečekaně, soupeři ztráceli, my získávali. V posledním kole jsme se probojovali vpřed, zajeli 7. místo a mohli se v cíli radovat z celkového 7. místa a titulu v mixech.

Závod byl zorganizován velmi dobře. Zázemí klubu, perfektní práce rozhodčích i celé skupiny sehraného organizačního týmu, doprovodný program na vysoké společenské úrovni. Toto vše přispělo k důstojnému vyvrcholení oslav 50. výročí vzniku lodní třídy Tornádo. Třídou prošly za ta léta jachtařské legendy. Dlouhá léta byla součástí olympijského programu. Je nám velkým potěšením, že i naše jména přibydou po tomto mistrovství do v historických záznamů mezinárodní třídy Tornádo.