Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka

Balaton

Od 4. do 9. září 2017 se v Maďarsku na Balatonu konalo Mistrovství Evropy ve třídě Raceboard. Čeští surfaři zde dobře zabodovali a ukázali, že se mezi evropskou i světovou špičkovou neztratí.

V pondělí večer 4. 9. 2017 bylo v centru města Balatonfüred slavnostně zahájeno Mistrovství Evropy Raceboard. Maďaři pojali otevření závodu opravdu velkolepě a na pódiu se střídali různí představitelé města a sportovních svazů s dalšími účinkujícími. K pokoukání byly skupiny mažoretek nebo tradiční tance v krojích. Na toto mistrovství dorazila také naše početná česká výprava, která celkem činí 12 závodníků z toho 2 ženy.
V úterý se již začalo naostro závodit. Vítr vál od břehu a byl dosti poryvový o síle okolo 4 až 6 m/s. Potrápil tak mnohé zkušené surfaře. Nejlépe se dařilo Petrovi Kučerovi mladšímu, který je po 4 rozjížďkách celkově na 6 místě.

Ve středu dopoledne byl vítr o něco silnější. Starty jsou celkem nahuštěné, takže je náročnější urvat nějaké místo pro rozjetí. Foukalo něco okolo 6 m/s a někdy více. Trať mohla být i o něco delší, na horní bójce na první stoupačce bylo poměrně husto. Po třech nonstop rozjížďkách následovala pauza a pak další rozjížďka tentokrát za dost slabého větru. Petrovi Kučerovi se v ní podařilo zajet jedničku a po osmi rozjížďkách byl na výborném třetím místě. Dalším želízkem v ohni byl Radim Kamenský, který se dlouho držel na pátém místě. Mezi ženami si vedla dobře Janě Slívové, která si držela průběžně čtvrté místo.

Ve čtvrtek ráno byl očekáván silný vítr, takže nás závodní komise probudila dřív, ale nakonec vítr přešel už v noci a ráno bylo bez větru a ještě k tomu poprchávalo. Čekalo se až do odpoledne a po třetí hodině se rozfoukalo tak, že se odjely další tři rozjížďky. Přifouklo trochu více, takže si na své přišli i těžší jezdci a ti co mají raději silnější vítr. Petrovi Kučerovi se v těchto podmínkách dařilo držet 3. příčku.

Pátek byl podle předpovědi na vítr slabý. První možný start byl plánován až na 14 hodin. Volný čas využívala většina k odpočinku nebo prohlídce lázeňského města. Nakonec jsme se větru do večera nedočkali.

Situace v sobotu se nápadně podobala předchozímu dni – nefoukalo. Někdo by raději už nejel a někomu by se zase hodila ještě jedna škrtačka po 12 rozjížďce. Odpoledne už všude okolo foukalo, jenom na místě našeho okruhu to vypadalo s větrem bídně. Nakonec se ale přece jenom počasí umoudřilo a závodní komise stihla na poslední chvíli ještě jednu rozjížďku. Vítr byl okolo 5-6 m/s, což bylo docela dobré, ale mnoho závodníků zápasilo s trávou, která byla skoro všude po předchozím promixování větrem z různých stran.

Na startu se tedy sešlo celkem 71 mužů a 12 žen. Nejlepší výsledek dokázal zajet Petr Kučera junior, který nakonec skončil na skvělém 3. místě. Dalšího úspěchu dosáhl Radim Kamenský, který byl celkem 6. a v kategorii Masters nad 35 let získal bronz. Výkony vedoucích závodníků byly vyrovnané. Mistrem Evropy se stal suverénně nejlepší Áron Gádorfalvi, který je šestinásobným účastníkem Olympiády a maďarskou windsurfařskou legendou. Také stříbro zůstalo v zemi konání mistrovství. Druhý byl Maďar Santa Bence. Závodu se díky blízké a atraktivní lokalitě účastnilo 12 českých závodníků a závodnic. Zde jsou jejich výsledky. Všem zúčastněným blahopřejeme a získané bronzové medaile nás obzvlášť těší.